NANO TEKNOLOJİK GELİŞMELER

**ABD’deki BİLİM İNSANLARI, AFETLERDE ENKAZ ALTINDA KALAN İNSANLARA ULAŞABİLMEK İÇİN KENDİSİNİ GÖMEBİLEN ve KIVRILABİLEN BİR ROBOT ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR **

Kertenkeleden esinlenerek yapılan robot, ağır yıkım şartlarında dahi köşeleri dönmekte ve derinlere inmekte zorlanmayacak.

ABD’nin Atlanta kentinde yer alan Georgia Teknoloji Enstitüsü (GT)’deki uzmanlar, geliştirdikleri robotun, özellikle kum içerisinde bir kertenkele gibi kıvrılıp yüzebildiğini gösterdi.

>>> Doğadaki tasarımlar en az malzeme ve enerji ile en fazla verim almaları, kendi kendilerini onarma özellikleri, geri-dönüşümlü ve doğa-dostu olmaları, sessiz çalışmaları, estetik, dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları bakımından teknolojik çalışmalara örnek teşkil ederler. High Country News adlı bir gazetede biyomimetik bilimsel bir hareket olarak tanımlanmış ve şöyle bir yorum yapılmıştır:

Doğal sistemleri model alarak, bugün kullandığımızdan çok daha uzun süreli teknolojiler oluşturabiliriz. 1 <<<

Hareketi esnasında sivri kafasını etkin bir şekilde kullanabilen robot, yatay kumlu düzlemde negatif kaldırma kuvveti oluşturarak 7 derecelik açıyla kendisini gömebiliyor.

Yüksek çözünürlüklü bir kamera taşıyabilen robot, kıvrılıp bükülebilen gövdesi sayesinde dar noktalardan geçip hedefine varabilecek.
Robotun manevra kabiliyeti, önümüzdeki günlerde gerçeğiyle benzer enkaz ortamlarında test edilecek.

Geçtiğimiz 18 ayda Haiti, Yeni Zelanda ve Japonya’yı vuran şiddetli depremleri hatırlatan Goldman, arama ve kurtarma çalışmalarında makinelerin işlevlerinin büyük olduğunu, ancak gerçekten işe yarayacak bir robotun geliştirilmesinin uzun bir süreç ve çaba gerektirdiğini belirtti.

>>> Biyomimetik, insanların doğada bulunan sistemleri taklit ederek yaptıkları maddelerin, aletlerin, mekanizma ve sistemlerin tümünü ifade eden bir terimdir. Doğadaki tasarımlar örnek alınarak yapılan aletlere, özellikle nanoteknoloji,2 robot teknolojisi, yapay zeka (AI), tıbbi endüstri ve askeri donanım gibi alanlarda kullanılmak için gerek duyulmaktadır.

Bilim adamları hızla yaygınlaşan biyomimetik fikrini benimsemişler, önlerindeki benzersiz ve kusursuz modelleri örnek alarak çalışmalarına hız kazandırmışlardır. Özellikle endüstri alanında doğadaki gibi uygun hammaddeler ve ekonomik sistemler geliştirmeyi amaçlayan bilim adamları ve araştırmacılar, şimdi el birliğiyle doğayı nasıl taklit edeceklerinin yollarını araştırmaktadırlar.

Biyomimikri, ilk defa Montanalı bir yazar ve bilim gözlemcisi olan Janine M. Benyus tarafından ortaya atılmış bir kavramdır. Türkçe karşılığı “biyotaklit” olan bu kavram, daha sonra pek çok kişi tarafından yorumlanmış ve uygulamaya geçirilmiştir. Biyomimikri hakkında yapılan yorumlardan biri şöyledir:
Biyomimikrinin ana teması doğadan model, ölçü ve akıl olarak öğrenecek çok şeyimiz olduğudur. Bu araştırmacıların ortak noktası, doğadaki tasarıma saygı göstermeleri ve insanların karşılaştıkları problemlerin çözümünde bunları kullanarak ilham almalarıdır. 3 <<<

***
“Gökleri ve yeri bir örnek edinmeksizin yaratandır…” (Enam Suresi, 101)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir