NANO TEKNOLOJİK GELİŞMELER

CEP TELEFONU TEKNOLOJİSİNDE YEPYENİ AŞAMA – KATLANABİLİR EKRANLI CEP TELEFONLARI GELİYOR !

Dokunmatik, 3 boyutlu derken sıra geldi katlanabilir, katlanınca bozulmayan ekranlı telefonlara… Güney Kore’de Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim adamları katlanmasına rağmen izi kalmayan ekran üretmeyi başardılar.

İki “amoled” panel, silikon kauçuk, cam koruması ve bir modül kasadan oluşan ekran, 1mm yarı çapıyla katlanarak 180 derece katlanabiliyor. Ekran açıldığında da kesintisiz net görüntü elde edilebiliyor. Ekranın en büyük özelliklerinden birisi de defalarca katlanıp açıldığı halde, yüzeyde herhangi bir kırışıklık görüntüsünün ortaya çıkmıyor olması.

Samsung laboratuvarlarında gerçekleştirilen testlerde yaklaşık 100 bin katlamadan sonra ekranda yüzde 6 oranında bir aydınlık kaybı olabiliyor, bunu da çıplak gözle fark edebilmek oldukça zor. Bugünkü son teknoloji AMOLED’lerin kullandığı tüm malzemeleri kullanmadığı için yeni materyallerin üretilmesi gerekiyor. Bu da, katlanabilir ekranı piyasada görebilmemiz için bir ya da iki yıl beklememiz gerektiği anlamına geliyor.

İçinde son birkaç on yıl teknolojinin gelişimi açısından dünya tarihinde görülmemiş bir hıza sahne olmaktadır. Şu anki teknolojinin geldiği seviye bundan 30 -40 yıl önce ancak fantastik filmlere konu oluyor, birçoğu hayal edilemiyordu.

Teknolojinin geldiği bu seviye birçok alanda, tıp, sanayi, bilim, eğitim, ulaştırma, iletişim, bilgi teknolojileri gibi; hayatı oldukça değiştiren, konfor ve rahatlık sağlayan gelişmeler olmaktadır. Bu teknolojilein hepsi yep yeni bir çağın eşiğinde olduğumuzun göstergeleri…

——————–
“Rabbiniz şöyle buyurmuştu: “Andolsun, eğer şükrederseniz gerçekten size arttırırım ve andolsun, eğer nankörlük ederseniz, şüphesiz, benim azabım pek şiddetlidir.” [İbrahim Suresi, 7.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir