Önce ölen daha çok mu azap görüyor?

Hazret-i Âdem zamanında ölen biri, şimdiye kadar kabir azabı çekti. Şimdi ölen ise, ona göre daha az azap çekecektir. Bu Allah’ın adaletine uygun mu deniyor. Önce ölmek suç mudur?

Önce ölmek niye suç olsun ki? Allahü teâlâ, hiç kimseye fazla ceza vermez. Hatta günahların çoğunu da affeder. Hadis-i şerifte, (Kabir ya Cennet bahçesi veya Cehennem çukurudur) buyuruluyor. Hazret-i Âdem zamanında ölen biri, salihse, hep Cennet bahçesindedir, kabirde çok kalmasının onun için hiç mahzuru olmaz. Ölen kâfirse, kabirde çeşitli azaplara maruz kalır. Kabir azabı, Cehennem azabı yanında çok hafif kalır. Ölen günahkâr Müslüman ise, çektiği kabir azabı günahlarına kefaret olur. Kabirde çok kalır da, çektiği azap sebebiyle günahı kalmazsa, dirilirken günahsız olarak dirilir.

Azap kimine çok hafif, kimine çok ağır yapılabilir. Hazret-i Âdem zamanında ölen birisine çok hafif azap yapılsa, mesela birine pire ısırır gibi azap olsa, diğerine iğne sokulur gibi olsa, dün ölene de bıçak saplar gibi, kılıçla doğrar gibi azap olsa, hangisi daha çok sıkıntı çeker? Hiç kimse günahından çok azap çekmez. Hiç kimseye zerre kadar haksızlık yapılmaz. Birine her gün bir sopa vurulsa, ötekine de her saat başı sopa vurulsa, aynı gün ölmelerine rağmen ikisi farklı azap çeker. Demek ki, kabirde çok kalmak, çok azap çekmeyi gerektirmediği gibi, az kalmak da azap çekmeye mani olmuyor. Herkes günahı kadar ceza çekiyor.

Kabir azabına inanmayan bazı kimseler de, (Hesap görülmeden ceza verilmez) diyorlar. Bunlar hâşâ Allahü tealanın, onların suçlarını bilmediklerini mi sanıyorlar? Hiç mizan kurulmasa da, yine cezaları bellidir. Kiramen kâtibin denilen melekler, amellerimizi, nasıl olduğunu bilmediğimiz kamera gibi bir alete kaydediyor. Bütün uzuvlarımız, işlediğimiz suçlara şahitlik yapacaktır. Hiç kimse suçlarını inkâr edemeyecektir.

“Önce ölen daha çok mu azap görüyor?” üzerine 4 yorum

  1. Hiçbirşekilde tatmin olmadım bu cevaptan. Yazının ortasında denildiyi gibi hesap kesilmeden borç ödenmez derse biri Allah herşeyi bilir mi diycez e o zaman dünya hayatına ne gerek vardı kim cenne te girecekse cennete geri kalanlanlarıda cehenneme atsaydı diycek ee sonra sonu gelmez böyle soruların.

  2. kardesim öyle olsaydı niye böyle değil diyecektin?asıl şöyle o9lsaydı böyle olsaydıların sonu gelmez

  3. Allahin adaleti magrifeti affi buyukki o buyuk gunde bile seytan affediliecegi zanina kapilacaktir.Allah (c.c) seytana ve insana zaman vermistir Seytanin zamani kiyamet saatine kadardir , insanin zamani ise Azrail (a.s) gelmesine kadardir Insan öldükten sonra sevap ve gunahlari kaydedilen yer artik kaydetmez amelleri ve yasntisi iyi olanlarin veya bunun tam tersi allaha isyankar olan iman etmeyenlerin karsiliklari kabirde baslar Cunku bilinirki onlarin sevap ve gunahlari dogumundan itibaren kayit altina alinmistir.Allahi ömrü boyu unutmayan bir an bile aklindan cikarmiyan insanami yada omrunce isaynlik yapimis Allahin buyuklugunu anlamak kavramak yerine dalga gecmis insana mi kabirini cennet bahcesine cevirir ? Allahin adaleti burda baslar Allahin adaleti insanin adaletine benzemez senin kiyametin aslinda öldükten sonra asil Alemin kiyameti ise Allahin vaadetigi gunde gelecek suphe yokturki gelecek.Onun icin Allahin buyuk sifatlarini sorgulayacagimiza o buyku sifatlardan yararlanmaya baklim.Yoksa sorguladigin adalet senin de sonunu hazirlmasin.Once Allah yolunda vercen harciycan dagitacan cabaliycan o gun istersen sifat sahihibi Allaha sorarsin eger verilenlerden memnun klamsan (Adaletin bumu diye ? ) bizde onun kullariyiz bizde senin gibi verilen kadar biliriz onun icin uzulme O kapinin adaletinin sadece yansimasidir yer yuzundeki adalet.

  4. Arkadaşlar sitenin cevabıda dahil başta belirtmiştim beni hiç tatmin etmedi en başta şunu söyliyeyim dünyadaki gibi zaman kavramıyla düşünmeyin. Zaman bu dünyaya mahsustur kabirdede zaman olmıyca için isterse hz.ademden bu yana olsun isterse dün ölmüş olsun heRkes günahı miktarı azap çekicek bana göre zaman diye bişey yok çünkü rahat olun 3 yıl 30 yıl 3000 yıl yok çünkü zaman yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir