Parmaklarınıza bir bakın, hepsi ayrı boyda, tüm insanlarda olduğu gibi. PEKİ PARMAKLARIMIZIN UZUNLUĞU NEDEN AYNI DEĞİL ? Düşündünüz mü hiç ?

Parmaklarınıza bir bakın, hepsi ayrı boyda, tüm insanlarda olduğu gibi. PEKİ PARMAKLARIMIZIN UZUNLUĞU NEDEN AYNI DEĞİL ? Düşündünüz mü hiç ?

El parmaklarımızın her birinin uzunlukları değişiktir ve bu uzunluklar belirli bir sıra izlemezler. Genellikle üçüncü parmak en uzunu iken yüzük parmağımız işaret parmağımızdan daha uzundur. Ayaklarda ise başparmaktan başlayıp gittikçe kısalan bir dizi vardır. Bunların nedeni, parmaklarımızın yerine getirdikleri görevler ve en rahat şekilde kullanabilmemizi sağlamak üzere tasarlanmış olmalarıdır.

Aslında bütün memeli hayvanların parmakları vardır.

Örneğin, atın sadece bir parmağı ve tırnağı vardır. Bu şekil hayatının hemen tümünü ayakta ve yürüyerek, koşarak, yük taşıyarak geçiren bu hayvanın ayaklarını en sağlam halde tutmasını sağlıyor. Kedi ve köpeklerin de beşer parmağı var, ama aktif olarak sadece 4 parmağını kullanırlar, beşincisi çok küçük ve onları rahatsız etmeyecek şekilde daha yukarıda yer almaktadır.

Bir portakalı veya tenis topunu elimizde avcumuzun içine alacak şekilde tutarsak bütün parmakların uçlarının aynı hizada durduğunu görürüz. Aynı şekilde parmaklar yumruk yapacak şekilde katlanırsa hepsinin avuç içine bir hizada değdiği ve avuca sığdığı görülür. Buradan da görülüyor ki parmaklarımız bir şeyi tutabilmek için ideal boyutlara sahiptirler.

Sadece nesneleri tutmak ve taşımak değil, aynı zamanda çeşitli işleri yapabilmek için el ve parmak şeklinin özellikle bu tasarımda olmasının insana kolaylık sağladığı görülmektedir. İnsanın yaşamı boyunca elinin kullanım örneklerine bakılırsa, sayısız sayıda iş yaparız ellerimizle; sabah yüzümüzü yıkayıp dişimizi fırçalamamızdan tutun da, avcılık, bahçe işleri, üretimin çeşitli dalları, araç kullanımı, çocuk bakımı, yeme-içme, çeşitli sanatların icrası, doktorların ameliyat yapabilmesi ve hayatımızdaki her şeyin yapılabilmesi istisnasız ellerimizin ve parmaklarımızın var olması sayesinde olabilmektedir.

Parmaklarımızın iş yapamayacak kadar kısa veya fazla uzun, mesela birer fazla kemiğe sahip olduğunu düşünün, bu durumda hiçbir işimizi ellerimizle yapamaz duruma düşeriz. Veya mesela serçe parmağımızın diğerlerinden daha uzun olduğunu düşünün, bu durumda herhalde her gün sağa sola çarpıp sürekli bir yerlere takılır ve muhtemelen sık sık kırılırdı.

***
“Göklerin ve yerin mülkü O’nundur; çocuk edinmemiştir. O’na mülkünde ortak yoktur, her şeyi yaratmış, ona bir düzen vermiş, belli bir ölçüyle takdir etmiştir.” [Furkan Suresi, 2.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir