RIO TINTO NEHRİNİN SIRADIŞI GÖRÜNTÜLERİ…

“Rio Tinto” nehri İspanya’nın güney batısında yer alır. Kaynağını da Andalusia’nın Sierra Morena Dağlarının zirvelerinden alır. Ta antik çağlardan bu yana nehrin kenarlarında bakır, altın ve gümüş madenleri kurulmuştur. Daha M.Ö. 3000 yıllarında İberyalılarla Tartesyalıların burada madencilik yaptığı bilinmektedir. Bunların ardından Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Vizigotlar, ve Faslılar da bu nehirden bakır ve demir elde etmeye devam etmiştir.

Daha sonra bölgenin kısa süreliğine terk edilişinden sonra, maden 1556 yılında yeniden keşfedilerek, İspanyol hükümeti tarafından 1724 yılında bir kez daha faaliyete geçirildi.

Bu nehrin sıradışı kırmızımsı rengi, sudaki tonlarca demir asidinin çözülmüş olmasından kaynaklanır. Nehrin içinde ve kenarlarında asırlardır sürdürülen madencilik faaliyeti, suda demir konsantrasyon oranını hep çok yükseltmiş ve zaman içinde bölge ve suyun rengi resimlerde görünen bir hal almıştır.

Bu nehirde çok sayıda aerobik bakteri yaşar ve kayalara yapışmış sülfür ve demir asitleri ile çoğalır. Bu nehirdeki su kimyasal konsantrasyonunun Mars gezegeninde ve Jüpiterin uydusu olan Europa’da olabileceği tahmin edilmektedir. Bu arada böyle bir suyun içinde mikro hayatın varlığı bilim insanlarını şaşırtmaktadır…

***
“İnsanların kendi elleriyle yaptıkları yüzünden karada ve denizde bozgun çıktı. Yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmaktadır ki vazgeçsinler.” [Rûm Suresi, 41.ayet]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir