Saçlarımız neden beyazlaşır?

Saç derimize rengini veren melanin adlı pigmenttir. Koyu kahverengi veya siyah olan eumelanin ve kızıl ya da sarı olan feomelanin. Tüm çeşitleri melanosit denilen hücreler tarafından üretilirler. Melanositler derinin dığ yüzeyinde ve saç diplerimizde bulunurlar. Saçın ana bileşenlerinden biri de keratin denilen maddedir ve bu da melanositlere komşu olan keratinositlerde üretilir. Üretilen melanin, keratinositlere aktarılarak keratin üretiminde kullanılır.

Pigment üretiminde genetik faktörlerin rolü büyüktür. Bunlardan en önemlilerinden biri MC1R genidir. Bu gen insanda ve bazı hayvanlarda kılların kızıl olmasını sağlar.
Kırlaşmış saç, yapısında melanin pigmentinin eksik olduğu saçtır. Melanin depolanmasında da genetik faktörler etkili olduğundan kişilere göre farklılık gösterir. Kimi ailelerde saçlar daha yirmili yaşlarda ağarmaya başlar. Beyaz ırka mensup kişilerin %50’inde saçların %50’si ellili yaşlarda beyazlaşmaktadır.

Kırlaşmanın nasıl oluştuğu tam olarak saptanamasa da melanositlerin zamanla işlevselliklerini kaybettikleri tespit edilmiştir. Sayıları da buna eş zamanlı olarak azalmaktadır.

Saçların kırlaşmasının bazı otoimmun (savunma sistemi ile alakalı) hastalıklarla bağlantılı olduğu düşünülse de genel olarak herhangi bir hastalıkla bağlantılı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir