SAF ÇİKOLATA, SİYAH TATLI BİR HAZİNE

Küçük büyük herkesin görünce, duyunca canı çeken o muhteşem lezzet hakkında her gün yeni bir bilgi okuyup duyuyoruz. Bu sefer de bir hazine olduğu yazıyor. Siyah tatlı hazine…

İdeal bir çikolatanın rengi siyahtır, içindeki kakao oranı 50′yi geçer ve sadece kakao yağı ile yapılır. 70 veya daha fazla çikolataya rastlarsanız mutlaka tadına bakın. Tahmin edeceğiniz gibi, bu gerçek bitter çikolatadır. Saf siyah çikolatada bol miktarda polifenoller, magnezyum, potasyum, fosfor ve E vitamini bulunur. Ve korkmayın, bu çikolata sağlıklı bir gıdadır. Üstelik de nefistir!

Örneğin 100 gram siyah çikolatada 400 mg. Potasyum vardır. Günlük potasyum ihtiyacımızın 500-3000 mg. olduğunu hesaba katarsak, çikolatanın özellikle sporcular için neden bu kadar değerli bir gıda olduğunu anlarız.

Magnezyuma gelince, günlük gereksinimimiz 350 mcg. kadardır. 100 gr. saf çikolatada ise 200 mcg. Magnezyum bulunur..

ÜRÜNLERE DİKKAT:
Tabii bütün bunlar saf kakao, kakao yağı ve bir parça lesitin içeren siyah çikolata için geçerlidir. Raflarda gördüğümüz her çikolata paketi için aynı şeyleri söyleyemeyiz…
Aşırı tüketilen her şey gibi çikolata da sorun yaratabilir.

International Hospital Beslenme ve Diyet Dilem İrkin, bayramda çok fazla ikram edilen ve tüketilen gıdaların başında çikolatanın geldiğini, kakao yağı yüksek olan bitter çikolataların kalp damar sağlığı konusunda üzüm ve yeşil çay kadar güçlü antioksidan etki yarattığını söylüyor. Ancak bitter çikolatanın da içeriğindeki şeker nedeniyle yüksek kaloriye sahip olduğunun unutulmamasında yarar var. Özellikle kakao yağından düşük çikolatalarda doymuş yağ içeriği daha fazla olduğundan, doymuş yağların kan kolesterolünde yükselmeye neden olacağı bilinerek dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

En güzel nimetler ile donatılıyoruz her an. Ama hepsi belirli bir ölçü ile tüketilmeli diyor bilim insanları. Evrenin her yanında olduğu gibi belirli bir ölçü deniliyor yemekde de, tatlıda da… Nasıl dünya belirli bir yörünge ile dönüyor milimetrik sapması bizim sonumuz oluyor dünya üzerinde ki nimetler de belirli bir ölçü ile bizlere veriliyor en güzeli ile.

Mini kalori tablosu;
• 40 gr bitter çikolata 160 kalori
• 40 gr sütlü çikolata 230 kalori
• Bir adet baklava 150 kalori
• Bir kase sütlü tatlı ortalama 200 kalori.

>>>Tavsiyemiz, canınız çekince 2-3 parçacık sahici bitter çikolata yemenizden ibarettir. Ama bu anı sakın geçiştirmeyin! Çikolatanızın hakkını vermek için onu; oda sıcaklığında, önce koklayarak, sonra ağzınızda eriterek yavaşça ve keyifle yiyin. Çok özel bir sorun olmadıkça, bu kadarcık saf çikolatanın size hiçbir zararı olmaz.

****Ey iman edenler size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanlarından yiyin ve yalnızca O’na kulluk ediyorsanız, (yine yalnızca) Allah’a şükredin.(Bakara/172)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir