SAĞLIĞIMIZIN EN BÜYÜK DÜŞMANLARINDAN OLAN, MİKROP VE BAKTERİ YUVALARI; HAVUZLAR !!

SAĞLIĞIMIZIN EN BÜYÜK DÜŞMANLARINDAN OLAN,
MİKROP VE BAKTERİ YUVALARI; HAVUZLAR !!

Deniz, havuz ve su parklarından bulaşan enfeksiyon hastalıklarının başında ishal, cilt tahrişi ve göz yanması, orta kulak iltahabı, bulaşıcı hastalıklar ve daha bir çok rahatsızlık gelmektedir. Öncelikle mikroorganizma bulaştırmayacak düzeyde klor içeren ve bu düzeyi sürekli kontrol altında tutulan temiz havuzlarda yüzülmesi gerekmektedir.

Ortalama büyüklükteki bir havuza gözle görülemeyecek kadar küçük bir katı atığın! bile bütün suyun mikroorganizmalarla kirlenmesine yol açabildiğini ifade eden araştırmacılar, bu havuzda yüzenlerin su yutması halinde büyük olasılıkla enfeksiyona bağlı bir rahatsızlığa yakalanabilecekleri konusunda uyarıyorlar.

Ayrıca; mantar gibi suda bulaşabilen hastalığa sahip hastaların girmesi, enfeksiyonel yaralı hastaların girmesi, temizliğine hiçbir konuda özen göstermeyenlerin girmesi sonucu ciddi sağlık sorunları yaşanabilir ki umumi havuzlarda bu sorunların önlenmesi hemen hemen imkansızdır.

Klor mikropları öldürücü değil mikroorganizmaların üremesini önler. Buda ancak çok hassas dengeler ile sağlanabilir.

Alınabilecek önlemler;

*UMUMİ HAVUZLARA ASLA GİRMEYİN !

*Size özel havuzlarda bile bone kullanın. Suya tükürmeyin. Islak mayoyla oturmayın. Yeterince kurulanın.

*Havuz bölgesine ayakkabıyla veya dışarıda giyilen terliklerle girmeyin. Ayaklarınızı antiseptik suya batırarak dezenfekte edin.

*Havuzda su yutmamaya dikkat edin. Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanın. Suya atlarken burnunuzu tutun.

*Cildinizde sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrasında su ve sabunla temizleyin. Göz enfeksiyonlarını önlemek için sualtı gözlüğü veya maskeleri kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir