SICAK BİR ŞEYDEN ELİMİZİ NASIL HEMEN ÇEKERİZ?

* Vücudumuzdaki Sıcaklık Ölçme Teknolojisi

Vücudumuzda gözle görülmeyen küçüklükteki moleküllerden oluşmuş sıcaklık ölçerler, uzun araştırmalar sonucu üretilen tüm sıcaklık ölçerlerden daha küçük olduğu halde bunların tümünden çok daha yüksek bir teknolojiye sahiptir. Bu sistem, özellikle son beş yıldır bilim adamları tarafından titizlikle incelenmektedir. Yapılan araştırmalarla vücudumuzda altı çeşit sıcaklık ölçer tespit edilmiştir.

* Vücudumuzdaki Sıcaklık Değerlerini Saptayan Moleküller

Vücudumuza özel olarak yerleştirilmiş olan bu küçük sıcaklık ölçerler sayesinde çok farklı sıcaklıklara duyarlı hale geliriz. Bu algılar sayesinde soğukta üşüdüğümüzü, çorba içtiğimizde çorbanın sıcaklığını, dondurma yediğimizde dondurmanın serinliğini hissederiz. Kısacası bu alıcılar hayatımıza apayrı bir boyut katar. Çünkü bazen bu alıcılar, yaşamımız için son derece kritik bilgiler taşırlar. Örneğin elimizi sıcak bir cisme değdirdiğinizde şiddetli bir acı duyarak, aniden elimizi sıcak cisimden çeker, bu sayede yanmaktan kurtuluruz.

* Vücudumuzdaki Özel Koruma Sistemi

Bu sistem, aslında çalışması için özel bir çaba harcamamıza gerek olmayan otomatik devreye giren reflekslerden biridir.

Bu koruma sisteminin düzgün çalışabilmesi için, öncelikle yüksek sıcaklık değerinin vücudun anlayacağı bir dile çevrilmesi gereklidir. Örneğin elimizi sıcak bir cisme dokundurduğumuzda elimizin ucundaki sıcaklık ölçerler sıcaklığı elektriğe çevirerek elektrik sinyalleri biçiminde sinirler yoluyla omuriliğe iletirler.

Normal şartlarda olması gereken, elektrik sinyallerin beyne omurilik yoluyla iletilmesidir. Vücuttaki normal tepkilerde alıcılardan gelen bilgiler direkt beyne iletilir, beyin de bu bilgileri değerlendirir ve vücuttaki ilgili yerlere emirler yollar. Ancak elimizi çok sıcak bir cisme değdirdiğimizde en uygun davranış mümkün olan en kısa sürede elin bu cisimden çekilmesidir. İşte bunun için omurilikte sinirlere kısa devre yaptırır. Sıcaklık ölçerden gelen elektrik sinyali omurilik içinde kasları hareket ettiren sinirlere bağlanır. Bu sinirler, elimizi tam da sıcak cisimden çekmeye yarayacak olan motora yani kaslarımıza gider. Siz bu sayede refleksle çok kısa bir sürede elinizi çekersiniz. Bir yandan da sıcaklık bilgisi beyne iletilir ve şiddetli acıyı hissedersiniz.

Bütün bu kararları alan elbette ki bu özel sistemi oluşturan moleküller, sinirler ve hücreler değildir. Tüm bu saydıklarımızın bir bilinci yoktur. Bu bilgilerin herhangi bir şekilde bu şuursuz atomlara yerleştirilmesi de mümkün değildir. Dolayısıyla tüm sıcaklık ölçer sistemimize bu bilgileri yerleştiren, nasıl davranmaları gerektiğini öğreten, kısacası onları yöneten bir güç vardır.

Kusursuz Algılayıcılar (Bu resim 6 tip moleküler sıcaklık ölçerin çalışma bölgelerini ve tepki verdiği maddeleri gösteriyor.)

TRPA1, TRPM8, TRPV1, TRPV2, TRPV3, TRPV4 gibi isimler alan ve sıcaklık değerlerini saptayan moleküllerin her biri birbirinden farklı sıcaklık değerlerinde çalışırlar. Bunlardan TRPA1 ve TRPM8 soğukluğu algılamada, TRPV1, TRPV2, TRPV3, TRPV4 ise sıcaklığı algılamada kullanılır.
• TRPA1 17 dereceden küçük sıcaklıklarda,
• TRPM8 25 dereceden küçük sıcaklıklarda
• TRPV1 42 dereceden büyük sıcaklıklarda,
• TRPV2 52 dereceden büyük sıcaklıklarda,
• TRPV3 33 dereceden büyük sıcaklıklarda,
• TRPV2 27 dereceden büyük 42 dereceden küçük sıcaklıklarda tepki verir.

***
“O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.” [Haşr Suresi, 24.ayet]
__

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir