Siteye ziyaretçi çekmek

Yeni açılan ve bütçesi az olan siteler için ziyaretçi çekmek en büyük sorunlardan biridir.

Ancak şimdi size önerecegimiz bazı tavsiyelerin işe yarayacagını düşünüyoruz.

Öncelikle, reklam verecek paranız varsa mutlaka sitenizin google’da etiketlenmesi için ufak fedakarlıklar yapın. Bunun için Adwords ve ya reklam alan diğer siteleri tercih edebilirsiniz. Gösterim başına değil tık başına reklam verin.

Eğer bütçeniz yoksa, öğrenciyseniz ve ya sabit geliriniz yoksa bu tavsiyelerimizi değerlendirin :

1 – Sosyal Medya’yı etkin kullanmak : 

Günümüzde insanların artık facebook, twitter, myspace gibi sosyal paylaşım ortamlarında yoğunluk gösterdiğini görmekteyiz. Bu tür sitelerde hesap oluşturarak güncel konulara dair paylaşımlar yapıp  insanları sitenize çekebilirsiniz..
15-20 bin uyesi olan bir facebook sayfası ve ya twitter hesabı sizi google’da önemli bir yere getirecek potansiyeli yakalayabilmektedir.  İmkanınız varsa böyle bir hesap satın alabilirisiniz.  Hem elinizin altında hazır olan daimi bir ziyaretçi potansiyeli olacak hemde sitenizin ziyaretçi sayısı sürekli artacaktır.

Şunu unutmayın ki; bu tür sosyal paylaşım sitelerine insanlar gerçek hayattan kurtulmak, eğlenmek ve ya kafa dagıtmak için giriyor.. Bu yüzden; haber sitesi, iş yeri sitesi, reklam sitesi için ziyaretçi getirmesi pek beklenmemelidir.   İnsanlar zaten bunlardan kaçtıkları için oradalar.

2- Video Sitelerini kullanmak

Youtube, dailymotion, izlesene, vidivodo vs türündeki video sitelerinde hesap açarak video yükleyiniz. Yüklediginiz videoların açıklama kısımlarına ve ya ekrana yazı olma özelliği varsa ekranına sitenizin linkini koyunuz.

“24 saatte 1000 ziyaretçi “ adlı kitapçık bile 10 dolara satılıyor. Kitapta, bir uzman 1 video ile 1 günde 1000 ziyaretci nasıl çekmiş; bunu size anlatıyor.. kitapçıgını da 15 TL’ye satıyor. Yani video sitelerinin önemini burdan da anlayabilirsiniz.

Bununla birlikte; sitenize mutlaka ama mutlaka bir “Video” kategorisi ekleyin.
Zira; bir video için sitenizi ziyaret eden ziyaretçi, video bittikten sonra kapanan ekranda başka ilginc videoları görebilir; böylece sitenizde kalma(page visit) süresi daha da uzayabilir. Bu da hem sitenizin kalitesini artırır hemde reklam kazancınızı..

3- Sitenizdeki Konulara girdiğiniz etiketler

Sitenizdeki konulara girdiğiniz etiketler fazla olmamakla birlikte, google’da aratılmalara hassas olmalı. Yani google’da o konunun nasıl aratılarak bulunmak istenildiğini iyi düşünmelisiniz.

Mesela ; TV’de haber izliyorsunuz. Haberde ilginc ve ya komik bir video söz konusu. Bu videonun mutlaka google gibi arama sitelerinde aratılarak yeniden izlenilmek istenecegini bilmelisiniz. İşte size düşen görev de burda. İnsanlar o videoyu ne yazarak aratır? İşte  biraz saksıyı çalıştırmak, size binlerce ziyaretçi  getirecektir. Saksı dediğime bakmayın.  Çiçekler orda yetişir. 🙂 Neyse.. konu dağılmasın devam edeyim..

Kendimden örnek verecek olursam ; samanyolu haber.com’da yer alan bir haber şu cümle ile bitiyordu : “Polis, adamın nebbaş olabileceginden şüpheleniyor.”

Bu cümleden sitenize 7 bin ziyaretçi nasıl çekersiniz?
Hemen “Nebbaş Nedir”,  “Nebbaşlık nedir” başlıgıyla iki konu açarsınız ve etiketleri de bu yönde girersiniz; böylece sitenize o konu için 7 bin kişi ziyaretçi gelir. Çünkü nebbaş’ın ne oldugunu, o siteyi ziyaret eden herkes bilemez. Mutlaka nebbaşın ne oldugunu öğrenmek isteyeceklerdir.
Sizler de böyle fırsatları degerlendirmelisiniz. İnsanların bilmek ve ya anlamını öğrenmek isteyecekleri kelimeleri hemen kaydetmelisiniz. Güncel ve uyanık olmalısınız..

4- Sitenize, kimsede olmayan özgün konuları yükleyin. 

Hiç bir yerde olmayan, tamamen size ait ve hatta ilk kez siz yüklediniz. İşte böyle konular iyi etiketleniyor ve google’da ilk sıralarda yer alıyor. Bu da ziyaretci sayınızı artırıyor. Google amca sizi ön sayfada ilk yerlerde tutuyor.

5- Mevsimlere göre yayın yapın

Sitenizin türü ne olursa olsun mevsimlere göre ziyaretci sayısında değişiklik olacaktır. Yazın ziyaretci sayısı artıp kışın düşen siteler oldugu gibi bunun tam tersi olan siteler de var. Çünkü insanlar, mevsimlere göre çeşitli arayışlar ve uğraşılar içine girer . Örneğin yazın tatil siteleri,oyun, eğlence, gezilecek yerler ve tesis siteleri, sağlık ve cinsellik sitelerinin ziyaretçi sayısı artmaktadır. Buna karşın; haber, tarih, bilgi ve dini içerikli sitelerin ziyaretçi sayısı azalmaktadır.

Siz de buna göre yayın yaparak, sitenize konu eklerken hangisine öncülük vereceginizi iyi ayarlayın.

Şimdilik bu kadar.
Selametle

Erhan Demir
www.herseyogren.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Facebook’tan uygun fiyata ziyaretçi çekebilirsiniz !

Facebook reklamları kaç tık için kaç TL alıyor ?

Facebook Videosuna Daha Fazla İzle butonu ekleme

 

“Siteye ziyaretçi çekmek” üzerine 32 yorum

 1. Merhabalar İstanbulun tüm ilçe ve semtlerinden ikinci el eşyalarınızı, ikinci el mobilyalarınızı, eski kullanılmış ikinci el ev ve bahçe eşyalarınızı, dekorasyon eşyalarınızı, halı, eski halılarınızı, ikinci el saatlerinizi alıyoruz…
  Ayrıntılı bilgi için: https://www.ikincielesyasatal.com
  Herkesi bekleriz..
  istanbul içi ikinci el eşya alanlar,
  ikinci el eşya alan yerler,
  ikinci el mobilya alanlar,
  ilinci el beyaz eşya alanlar
  ikinci el mobilya alan yerler,
  ikinci el spotçular Civan Spot

 2. Arkadaşlar yeni açılmış olan film web sitesi adresime herkesi beklerim. Maksad sitede reklamsız film izleme keyfi. Sitemizde reklamsız film izleyebileceksiniz diğerleri gibi değil. Ziyaretçi sayısı da az olduğundan dolayı herkesi bekleriz teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir