Sizin Gördüğünüz Sanat Hangisi ?


Gördüğünüz resimler birer fotoğraf mı, yoksa boya ile bir sanatçının elinden çıkmış bir resim mi ? Bunun bir resim olduğunu söylesek ? Yağlı boya ile yapılmış bir resim gerçeği birebir kopyalayan bir fotoğrafla aynı gerçeklikte ise ve aradaki farkı ayırt edemiyorsak ?

İşte bu gözle etrafımıza, yaşadığımız dünyaya baksak ? Gördüğünüz her şey ama her şey bir sanatçının sanatı ile icra edilmemiş mi ? Bir gerçekliğin veya bir hayalin yansıması değil midir ?

Ya ruhlarımız ? Ruhlarımızda ne kadar sanatkarlık duygusu var ? Bir sanatçı gözü ile bakıp dünyayı derinden gözlemleyebiliyor muyuz ?….
___

* Iman Maleki dünyanın en iyi gerçekçi ressamı seçilen 1976 İran doğumlu bir sanatçıdır. Fotoğraf kalitesinde yaptığı resimleriyle büyük ün kazanmıştır. Yaptığı resimler gerçekten görülmeye değer. Böylesine güzel hiper-realist çalışmalar yapabilecek yeteneğe sahip olması çok etkileyici….

* Sanatın düşmanı bilgisizliktir. (Ben Johnson)
* Sanat kainatın içindedir. Sanatkar bunu oradan çıkarabilendir. (Albrecht Durer)
* Sanat, bir haz, bir avuntu ye da eğlence değildir; Çok yüce bir şeydir. Sanat insanların bilincini ve aklını, duygu alanına aktaran bir insanlık yaşamı organıdır. (Tostoy)
* Bir ülkede akıl ve sanattan çok, servete değer verilirse, bilinmelidir ki, orada keseler şişmiş, kafalar boşalmıştır. (H. Friedrich)
* Bütün sanatlar Allah vergisidir. (Waldis )
* Sanat, bizi Allah’a götüren bir köprüdür. (Ebers)
_

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir