SOLARYUM CİLT KANSERİNİ ARTTIRIYOR MU?

SOLARYUM CİLT KANSERİNİ ARTTIRIYOR MU?

Bronzlaşma, cildimizin bir çeşit “kendini koruma mekanizması”dır. Güneşe maruz kalındığında deri koyu renk hücrelerini büyüterek kendini korumaya çalışır.

Bronzlaşma, vücudumuzda var edilmiş, biz farkında dahi olmadan işleyen muhteşem sistemin bir parçasıdır.

Solaryum makineleri, güneş ışığının insanlar üzerindeki sağlıklı etkilerini kullanılabilir hale getirmek amacı ile üretilmiştir. Solaryum, Güneş ile aynı biyolojik mekanizmayı harekete geçirmektedir.

Avustralya Kanser Komitesinin 2008’de bildirdiğine göre Solaryum, öğlen güneşinin 5 katı kadar UV’e maruz bırakmaktadır ve cilt kanseri riskini artırmaktadır. Solaryum pazarlamacıları şimdiye kadar güneşin bir çok çeşit UV ışını ihtiva ettiğini ve bunun cilt kanseri yaptığını fakat solaryumda sadece UV-A ışınları olduğunu, bununsa kanserojen olmadığını iddia ediyorlardı.

Oysa son yapılan çalışmalar gösterdi ki her tür UV ışını ciltte erken yaşlanma ve deformasyon yanı sıra, cilt kanseri oluşumunu da defalarca artırmaktadır. Solaryum Cilt Kanseri oluşumunu %98 oranında artırıyor!
Avustralya Kanser Komitesi ve Yeni Zelanda Kanser Komitesi, hiçbir şart altında solaryum uygulanmasını kesinlikle onaylamamaktadır.

The Australian Radiation Protection and Nuclear Safety Agency tarafından yapılan çalışmada bir kez bile solaryum kullanmış olmanın, ölümcül bir cilt kanseri türü olan Melanoma görülme sıklığını %22 oranında artırdığını göstermektedir.

Solaryum kullanmak güvenli midir?

Basitçe, solaryum ile cildiniz ultraviyole ışınlarına maruz kalmakta ve cilt tipiniz ne olursa olsun, cilt kanserine yakalanma riskiniz artmaktadır.

Solaryum yapay ultraviyole-A ve ultraviyole-B ışınlarını kullanmaktadır ve bu iki ışın türü de ciltte erken yaşlanmaya ve cilt kanserine neden olmaktadır. Ultraviyole ışınlarının tüm tipleri ciltte aynı etkiyi yapmaktadır.

Riskler nedir?

Cilt Hasarı
Tüm ultraviyole ışınları ciltte erken yaşlanma yapmakla birlikte, kırışıklıklara, sarkmalara ve lekelenmelere de neden olmaktadır. UV’e aşırı maruz kalma yanık, su toplaması ve kalıcı skar oluşması ile de sonuçlanabilmektedir.

Göz Hasarı
Solaryumda göz koruyucu her zaman mutlaka kullanılmalıdır. Eğer gözler UV ışınına maruz kalırlarsa kornea ve konjonktiva denilen gözün hassas bölgelerinde iltihaplanma ve bunun sonucu olarak kalıcı görme kaybı oluşabilmektedir. Gözde ayrıca katarakt ve göz kanseri oluşma riski de artmaktadır.

Peki ya Cennet güneşi?
“Ve gerçekten sen burada susamayacaksın ve güneş altında yanmayacaksın da.” (Taha Suresi, 119)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir