Sultan Abdulhamid Han’ın Ölüm Emri !

Sultan Abdulhamit Han hz. hergece yaptığı gibi bir gece masasının üzerine kafasını dayayıp uyumaktaydı. Ansızın kalkıp askerlerini çağırdı, ve onlara beşiktaşta şu sokağa, şu nolu kapıyı çalın, kapıyı açan adamında kafasını kesip orda bırakın, sabah olunca cesedini kaldırırsınız dedi. Askerlerde padişahın dediği adrese gitti, kapıyı 35 yaşlarında bir adam açtı ve askerler emir gereği o adamın kafasını orada kesip sabah kaldırmak üzere oradan ayrıldılar.

Sabah olunca askerlerin komutanının aklı başına geldi, yahu dedi bu herifi bize niye kestirtti padişah deyip, vicdanı sızlamaya başladı. Cenazenin başına gitti, cenazenin başında o adamın annesi ağlıyordu. Teyzeciğim dedi, sultan abdulhamit hanla oğlunun ne alıp veremediği vardıda, onun öldürülmesi için bize emir verdi ? diye sordu, yaşlı teyzeye.

Teyzede ;
– Allah onu başımızdan eksik etmesin, Allah ondan razı olsun deyince, komutan şaşırdı. Ne oldu teyze dedi. Teyze anlatmaya kalktı. Bu yatan benim oğlumdur, berduşun tekidir. Enson dün akşam bana sulanmaya kalktı. Ben ona yapma oğlum ben senin ananım, istersen sana para vereyim umumhanelere git, ama ben senin ananım bana öyle şeyler yapma dedikçe beni dinlemedi.

Ve en son beni zorla yatağa yatırdı. Yatırdıktan sonra bende “Yarabbi, bu şehirde senin veli bir kulun yokmu bana yardım edecek” dedim. 5 dakika geçmediki siz geldiniz ve oğlumu öldürdünüz, Allah o padişahtan razı olsun dedi.

İşte sultan abdulhamitin müthiş istihbaratını merak edenlere yaşanmış bir anektod.
Ne yazıkki o büyük sultanı kafir olan Tevfik Fikretten başkası anlayamamıştı. Sadece o kafir ittihad ve terakkicilerin yaptığının çok büyük ihanet olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir