TAM O AN, ORADA…

Tam o an… Dediğimiz ne çok an vardır. Tam olması gereken yerde zamanda olur her şey ama her şey. Biz o kareyi tam göremediğimizden bazen olmadı diye sesler yükselir hâlbuki o kareyi incelesek görürüz tam o anda olmuş iyi ki olmuş deriz. Çünkü her kare bir sonraki kare ile bağlantılı önceki olmasa bir sonraki de olamazdı değil mi?

Daha ilk anda başlar bu, tam zamanında yakalar sperm yumurtayı tam doğması gereken zamanda doğar ve ardı ardası kesilmeden başlar tam olması gerekenler tam zamanında…

İnsanın dolaylı ya da direk olarak muhatap olduğu her şey, gördüğü her olay, duyduğu her ses tümüyle kişinin dünya hayatındaki “blok” halindeki yaşamının bir parçasıdır. Evrende meydana gelen büyük ya da küçük hiçbir olay asla tesadüfî olarak gelişmez. Hiçbir çiçek tesadüfî olarak açmaz, ya da tesadüfî olarak solmaz. Ya da hiçbir insan tesadüfen doğup, tesadüfen ölmez. Hiçbir insan yanlışlıkla ya da kontrolsüz olarak hastalanmaz. Eğer bir iyilikle ya da bir kötülükle karşılaşıyorsa, bu hiçbir zaman için tesadüfî ya da şans eseri gerçekleşmez.

***Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Gerçekten Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (İnsan Suresi, 30)

Her bir an insanın yaratılışı ile birlikte özel olarak en güzeli ile belirlenmiş ve insanın hayatındaki yerini almıştır.

Milyonlarca olaydan oluşan bütünde, hayır gözüyle bakan insan için sadece güzellikler, hayırlar ve hikmetler vardır her an.

***”Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (yazılı) olmasın. Şüphesiz bu, Allah’a göre pek kolaydır.” (Hadid Suresi, 22)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir