TARANTULA’yı ÇOK AKILLI SİSTEMLE AVLAYAN CANLI KİMDİR ?

En büyük örümcek türü olan tarantulalar güzel görüntüye sahip olmakla birlikte birçoğumuz için kokrkutucudur ama bu canlıyı asıl korkutucu ve tehlikeli kılan içinde taşıdığı çok kuvvetli zehirdir.

Toplamda 8 bacağı vardır. Büyüklükleri 2 ila 10 cm arasında değişir. Bacak boylarının 25 cm’ye kadar olduğu cinsleri vardır. Yüzyıllardır yaşayan yaklaşık otuz beş bin örümcek türü içinde yaklaşık 800 ayrı tarantula türü vardır.

Tarantulalar etli ve büyük yapıya sahipler, ağ örmeden avlanabilir, tarantulanın zehri insanı öldürmese bile ciddi hastalığa, derin, çok acılı ve kolayca enfeksiyon kapabilir yaralara yol açabilir. Bu böcek adeta bir mühendis gibi, ustaca zehir üreterek, ustaca avlanabiliyor. Tarantulanın vücudu erken uyarı sistemi gibi çalışan kıllarla kaplıdır. Bu kılların algılama kapasitesi o kadar yüksektir ki, seslerin havada yol açtığı titreşimleri bile algılayabilir.

Bu sayede Tarantula çevresinde olan biten herşeyden bütün ayrıntısıyla haberdar olur. Bu uyarı sistemi son derece önemlidir, çünkü hemen hemen kör olan tarantula dış dünyayı ancak bu şeklide algılayabilir.

Tarantulanın zehri dişlerinin kökündeki keselerde üretilir. Gerektiği zaman dişlerinin içinde kanallara aracılığı ile zehir dışarı akıtılır. Bu güçlü zehir sayesinde kuş, kertenkele, tavşan gibi hayvanları bile öldürürler.

Tarantulanın ayaklarında bir kıl yumağı ile korunmuş, son derece keskin ve uçları sivri pençeler yer alır. Bu kedideki gibi ayağın içine girip çıkabilen pençeler örümceğin düz ve dik zeminlerde bile rahatlıkla ilerleyebilmesine imkan tanır. Ayaklar aynı zamanda suyun üzerinde yürümeyi sağlayan özel baloncuklara da sahiptirler.

Tarantulalar arka bacaklarına dokunulduğunda, mikroskobik dikenleri olan tüylerini dikerek kendilerini korurlar. Bu tüyler saldırganın gözüne veya derisine bir kez değecek olursa aylarca çıldırtıcı bir kaşıntıya neden olacak kadar tehlikelidir.

Ne var ki, tarantulanın hakkından gelen ve hatta tarantula için tehlikeli başka bir böcek vardır.

Tarantulaların doğadaki en büyük rakibi yaban arısı ‘peptis’ tir. Dev yaban arısı diğer hayvanların aksine yuva yapmak, kuluçkaya yatmak gibi işlerle uğraşmaz. Üreyebilmesi için bir tarantula bulması ve yumurtasını o Tarantulanın içine bırakması gereklidir. Bu yüzdende toprak altında yaşayan Taratulaları bulabilmek için gün boyu toprak üzerinde tarantulanın kokusunu aradığı olur.

Tarantulayı bulduğu zaman büyük bir savaş başlar. Tarantula, yaban arısına öldürücü zehiri olan silahını kullanır ve arıyı sokar. Ama yaban arılarının vücutlarında tarantulanın zehirine karşı bir panzehir vardır. Vucutlarındakı bir salgı sayesinde bu zehirden hiç etkilenmezler.

Örümcek tüm silahını kullandığı için sokma sırası arıya gelir, örümceğin en hasas bölgesi olan, karnının sol üst bölgesinden sokan arı zehirini buraya boşaltır. Yalnız arının zehiri örümceği öldürmez sadece felç eder. Arı, hareketsiz kalan tarantulayı sürükler. Bir çukur kazar ve çukurun içine tarantulayı koyar. Daha sonra tarantulanın karnında bir delik açar ve buraya yalnızca bir yumurta bırakır. Birkaç gün sonra yumurtadan çıkan arı yavrusu değişim geçireceği koza dönemine kadar tarantulanın etini yiyerek beslenecek ve onun vucudu içinde korunacak.

Tabi burada çok ilginç olan şey şu: Arı neslini devam ettirmek için özellikle tarantulaya ihtiyaç duyduğunu nereden biliyor, tarantulayı tam da karnının sol üst tarafından sokması gerektiğini ve yumurtasını tarantulayı toprağın içine gömerek bırakması gerektiğini nereden biliyor ?!

Ve yaban arısı üreme mevsimi süresince bunu sürekli yapıyor… bırakacağı yirmi yumurta için ayrı ayrı tarantulalar bulması da gereklidir.

Doğadan bu müthiş örnek bize bir kez daha Allah’ın yaratımındaki bilimi ve son derece sistemli ayarı göstermektedir ki, size aktardığımız bu örnek asla kendi kendine gelişemeyecek davranışları içerir…

———–
“İşte Rabbiniz olan Allah budur. O’ndan başka ilah yoktur. Herşeyin yaratıcısıdır, öyleyse O’na kulluk edin. O, herşeyin üstünde bir vekildir.” [En’am Suresi, 102.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir