TÜRKÇE, DÜNYANIN EN ÇOK KONUŞULAN 5. DİLİ…

TÜRKÇE, DÜNYANIN EN ÇOK KONUŞULAN 5. DİLİ…
Türk Dil Kurumu’nun araştırması çarpıcı gerçekleri ortaya koydu. Devletin zirvesinin “ortak dil” çıkışı yaptığı Türkçe, dünyanın en çok konuşulan 5. dili.

Türkçe konusundaki araştırmalar, çarpıcı verileri gözler önüne serdi. Türk Dil Kurumu’nun tespitlerine göre, dünyanın 87 ülkesinde en az bir orta öğretim kurumunda Türkçe eğitim veriliyor. Türkçe, Çince, İngilizce, İspanyolca ve Hintçe’nin ardından en çok konuşulan 5’inci dil olma özelliğini taşıyor.

Verilere göre, ortaöğretim kurumlarında Türkçe’nin öğretildiği 87 ülke bulunuyor. Almanya, Avusturya, Belçika, İngiltere gibi Türklerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinin yanı sıra, Kazakistan, Türkmenistan Kırgızistan, Azerbaycan gibi Türk Cumhuriyetlerinde Türkçe eğitim veriliyor. ABD ve Rusya’da bazı okullarda Türkçe eğitim sürüyor. Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Sırbistan gibi Balkan ülkelerinin yanı sıra, uzak coğrafyalarda da Türkçe’nin eğitim dillerinden biri olması dikkat çekiyor. Aralarında Angola, Arjantin, Benin, Gabon, Güney Kore, Kenya, Uganda, Vietnam, Togo, Tayland, Tanzanya, Liberya gibi Türkiye’de birçok insanın haritalarda yerini göstermekte zorlanacağı ülkelerde Türkçe eğitim veren orta öğretim kurumları bulunuyor.

Türk Dil Kurumunun verdiği bilgilere göre, bazı ülkelerde ise kurslarda Türkçe eğitimi bulunuyor. 46 ülkede açılan kurslarda vatandaşlar Türkçe öğreniyor. Çin’den Danimarka’ya, Kolombiya’dan Lüksemburg’a, Malta’dan Meksika’ya, Singapur’dan Peru’ya kadar geniş bir coğrafyada Türkçe kurs dillerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Yurt dışında Türkçe üniversiteler de dikkat çekiyor. 9 Ülkede Türkçe öğretim veren üniversiteler var. Bu üniversitelerin eğitim verdiği ülkeler şunlar: Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Gürcistan, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Romanya ve Türkmenistan.

Bazı üniversiteler ise kendi içlerinde Türkçe öğretiyor. Türk Dili ve Edebiyatı araştırmalarının yapıldığı Türkoloji bölümlerinin bulunduğu 28 ülke dikkat çekiyor. Venezuela, Kamerun gibi ülkelerin de dikkat çektiği kategorideki o ülkeler de şöyle:
Almanya, Avustralya Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Endonezya, Fildişi Sahilleri, Gürcistan, Irak, İran, İsveç, Japonya, Kamerun, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Litvanya, Macaristan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Türkmenistan, Ukrayna, Venezuela, Yemen.

Türkiye Türkçesinin dünya dillerine verdiği sözcük sayısı 11 bin, genel Türk dilinin ise verdiği sözcük sayısı ise 20 binin üzerinde..

***
“Bir ulusun bütün yönetimi bana bırakılsaydı, ilkin dilini düzeltirdim. Çünkü, dil düzgün olmayınca söylenen anlaşılmaz ve yapılması gereken yapılmadan kalır, böyle olunca töreler ve sanat geriler, adalet yoldan çıkar, halk çaresizlik içinde kalır. İşte bundan dolayı söylenmesi gereken başıboş bırakılamaz. Bu her şeyden önemlidir.” ~ Konfüçyüs ~

“Bir ülkenin kanunlarının çiğnenmesinden sonra en büyük suç, dilinin çiğnenmesidir.” ~ Walter Lanoor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir