UÇARKEN UYUYAN ‘EBABİL KUŞU’

TÜM ÖMRÜNÜ UÇARAK GEÇİRİYOR. SADECE ÜREMEK İÇİN KONUYOR. BAHARIN HABERCİSİ ‘EBABİL KUŞU’
Ebabil, sağangiller familyasından 16-17 cm boyunda, kentler ve açık alanlarda yaşayan, genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türü. Ebabiller aslında kahverengidir, fakat gökyüzünde uçarlarken siyah görünürler. Uzun, bumeranga benzer kanatları, kısa ve çatallı kuyrukları vardır.

Ebabilleri, kırlangıçla karıştırabilirsiniz. Fakat kırlangıçlar gibi uçarken kanatlarını kırmazlar. Ayrıca onları kırsal bir alanda görmek de imkansızdır. Yuvalarını çatıların gizli yerlerinde yaparlar ve yuvalarına çok hızlı girip çıkarlar.

Kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavislidir. Gece-gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar. Yalnızca üreme dönemlerinde kayalıklardaki ve binalardaki yuvalarında uyurlar. Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar

Bazı ebabillerin 21 yıl yaşadığı gözlenmiştir. Bu kadar küçük bir kuş için bu oldukça uzun bir süredir. Ebabil görmek için yaz aylarında gökyüzünün çok yükseklerine bakmalıyız. Ebabiller asla kırlangıçlar gibi teller gibi yerlere tünemezler. Onları, özellikle akşam üstü çatıların ve evlerin üzerinde çılgınca çığlıklar atarak hızla uçarken görebilirsiniz.

Ebabilleri en kolay şehirde, binaların arasında görebilirsiniz. Yuvalarını binalardaki çatlaklara, havalandırma boşluklarına, çatı aralarına yaparlar. Yuva yapmak için uçarken rasgele topladıkları tüy, ot ve tohumları kullanırlar. Unutmayın, ebabilleri şehirlerde görmek kolay ama kırsal alanlarda görmek oldukça zordur. Kırsal bir alanda ebabil gördüğünüzü düşünüyorsanız, büyük bir olasılıkla kırlangıç görmüşsünüzdür. Kırlangıç ve ebabil birbirlerine oldukça benzer olan türlerdir.

Ebabiller Avrupa’ya Mayıs’ın başında gelir ve genellikle iki hafta içinde, oldukça hızlı bir şekilde tüm kıtaya yayılırlar. Türkiye’nin bir çok yerinde ürerler. En çok sayıda ebabiliyse Mardin şehrinde görmeniz mümkün. Kışı geçirmek için Afrika’nın güneyine geri dönerler.

Ebabillerin dünyadaki nüfusu ve durumları iyi olmasına rağmen yine de ebabillerin yuvalarını ve yaşam alanlarını koruyarak onlara yardım etmemiz lazım. Bulundukları çevrede yem ve su bırakmakta büyük fayda vardır.

Ebabil kuşu Kur’an’da adı geçen kuşlardan biridir. Ebrehe ordusunun üzerine gönderildikleri ve askerlerin üzerine bomba misali balçıktan pişirilmiş taşlar bırakarak ordunun helak olduğu anlatılmaktadır.

——–
“Rabbinin, fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine balçıktan pişirilmiş taşlar atan sürü sürü kuşlar gönderdi. Nihayet onları yenilmiş ekin yaprakları hâline getirdi.” [Fil Suresi]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir