VÜCUDUMUZDA BİLİNMEYENLER…

 Her ne kadar beyin acı sinyallerini vücuda yaysa da kendisi acıyı hissetmez.
 Beyin toplam vücut ağırlığımızın %2’sini oluştursa da, vücudumuzun ihtiyacı olan kalori ve oksijenin %20’sine ihtiyaç duyar. Beynimizin çalışması için 10 watt’lık bir enerjiye ihtiyacı vardır. Beynin şekli ergenlik çağında değişir.
 Beyin bilgileri farklı hızlarda işler. Beynimizdeki nöronlar farklı yapılandığı için bazı bilgiler çabuk hatırlanır, bazıları ise daha geç.
 İkiziniz olmadığı sürece vücut kokunuz sadece size özeldir ve benzeri yoktur. Bebekler bu nedenle annelerinin kokularını diğerlerinden ayırt edebilirler.
 Aşırı yemek yediğinizde işitme kaybı olur.
 Dişleriniz daha siz doğmadan gelişmeye başlar. Doğduktan aylar sonra dişler görünse de aslında doğmadan 6 ay önce gelişmeye başlarlar.
 Bütün bebekler mavi gözlü doğarlar. Bebeklerin gerçek göz rengi melanin ve ultraviyole ışıklara maruz kalma sonucunda açığa çıkar. O zaman kadar bütün bebekler mavi gözlüdür.
 Ayaklar bir günde yarım litre ter üretebilir. Ayaklarınızda 500 bin(her birinde 250 bin) ter bezi bulunmaktadır. Bu da ne kadar ter ürettiğini tahmin etmenize yardımcı olabilir.
 Bir hapşırık yaklaşık 44,704 m/s hıza ulaşır.
 Öksürük ise 26,8224 m/s hızdadır.
 Vücudunuzdaki kemiklerin 1/4’i ayaklarınızdadir. Her bir ayakta 26 kemik vardır yani iki ayağınızda bulunan 52 kemik vücudunuzdaki 206 kemiğin %25idir.
 Suratınızı asmak gülmekten daha fazla kası harekete geçirir, yani gülmek surat yapmaktan çok daha kolaydır.
 Adrenalin size süper güç sağlar, bazı durumlarda vücudunuz adrenalin salgıladığında bir arabayı bile kaldırabilirsiniz.

———————
“Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah’ın herşeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah’ın ilmiyle herşeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için.” [Talak Suresi, 12.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir