YAPIŞMAYAN MADDE “TEFLON” NEDİR ? NASIL BULUNDU ?

YAPIŞMAYAN MADDE “TEFLON” NEDİR ? NASIL BULUNDU ?

Bir iddiaya göre “teflon” madde uzay araştırma programlarının bir yan ürünü olarak bulunmuştur. Bu ne kadar doğru bilinmez ama teflonun bulunuş tarihi şöyledir:

Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) ya da akışık floropolimer’in ticari adıdır, 1938’de Roy Plunkett tarafından başka bir çalışma yaparken keşfedilmiş ve ilk kez 1946’da ticari olarak satışa sunulmuştur. Plunkett, soğutma işlemlerinde kullanılan kloroflorokarbonlarla (CFC) deney yaparken, bir numunenin bir gecede garip özellikleri olan beyazımsı, mumumsu bir kalıp haline geldiğini gördü: Bu garip özellikler, bu maddenin asla yapışmaması ve çok yıpratıcı asitler de dahil olmak üzere hemen hemen tüm kimyasallara karşı eylemsiz oluşuydu.

Patronu DuPont, öncelikle Manhattan Projesi’nde (1942-46 yıllarında nükleer silah geliştirilmesine verilen kod ad) ve ardından mutfak eşyası olmak üzere kısa sürede bu yeni maddenin çeşitli kullanımlarını buldu..

*** Peki, madem Teflon bu kadar kaygan, tavaya nasıl yapıştırıyorlar?

Bu işlem tavanın yüzeyinde minik pürüzler oluşturmaya yarayan kumlamayla başlar, daha sonra tavaya ince bir tabaka halinde sıvı Teflon püskürtülerek bu pürüzlerin içine akması sağlanır. Tava yüksek ısıda pişirilerek Teflonun sertleşmesi ve makul düzeyde mekanik bir tutunma gerçekleştirmesi sağlanır. Son olarak yalıtkan bir maddeyle kaplanarak yeniden pişirilir.

Bu arada teflonun uzay programlarıyla şöyle bağlantı kurulabilir belki de; uzay gemilerinde ve uydularında kablo yalıtımı genelde teflon maddesiyle yapılır…

***
“Biz gökyüzünü, yeryüzünü ve ikisi arasında bulunan şeyleri batıl olarak yaratmadık. Bu, inkâr edenlerin zannıdır. Ateşten (görecekleri azabtan) dolayı vay o inkâr edenlere.” [Sâd Suresi, 27.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir