YILDIZ ‘KENDİ GEZEGENİNİ’ BÖYLE YEDİ !!

YILDIZ ‘KENDİ GEZEGENİNİ’ BÖYLE YEDİ !!

Yörüngedeki Hubble Uzay Teleskobu’nun “Cosmic Origins Spectrograph” cihazı Samanyolu’nda bir gezegenin, çevresinde döndüğü güneş benzeri yıldızı tarafından “yutulduğunu” görüntüledi.

Yıldızların yörüngelerinde dönen gezegenleri yutabildiklerini bilen astronomlar, ilk kez bu olayı böylesine açık “gördü”.

Yıldızı tarafından “yenen” gezegen çok uzak olduğu için, Hubble bu olayı fotoğraflayamadı. Bilim adamları, teleskobun verilerinin analizi ışığında bunun bir görüntüsünü oluşturdu.

İngiliz bilim adamları tarafından yapılan keşif, The Astrophysical Journal Letters dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, 1500 derecelik yüzey ısısıyla Samanyolu’nun bilinen en sıcak gezegeni olan Wasp-12b adlı gezegenin yıldızı tarafından tamamen yutulmasının, 10 milyon yıl içinde tamamlanabileceğini belirttiler.

Bu gözlemin Hubble’a geçen yıl eklenen “Cosmic Origins Spectrograph” adlı cihaz sayesinde yapılabildiğini kaydeden bilim adamları, gezegenin atmosferinin ısının ve yıldızının çekim gücünün etkisiyle şiştiğini ifade ettiler.

2008’de keşfedilen Wasp-12b, Dünya’dan 600 ışık yılı (bir ışık yılı 9,5 trilyon km) uzakta ve Cocher takım yıldızında bulunuyor.

Güneş Sisteminin 317 Dünya büyüklüğündeki en büyük gezegeni Jüpiter’den yüzde 40 daha büyük kütleye sahip gezegen, yıldızına öyle yakın bulunuyor ki etrafından dönüşünü 24 saatten biraz fazla bir zamanda tamamlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir